Ansök om att jobba som ledare

Unga ledare vid soluppgången. Foto: Hudson Hintze, Unsplash

Publicerat: 2 februari 2024
Hanna Bergström

Nu kan du som är 18+ ansöka om att jobba som ledare på våra läger! Är du intresserad av att jobba med barn och ungdomar? Är du driven och ansvarstagande? Har många ideér och vill skapa roliga minnen för våra medlemmar. Som ledare har du en viktig roll att vara förebild och du får minnen för livet.

Kan jag jobba som ledare?

För att bli lägerledare måste du vara minst 18 år när lägret börjar, det är ett plus om du kan teckenspråk eller har körkort. Du och andra ledare är med och gör lägerna till oförglömliga minnen för våra medlemmar som deltar. Du som ledare får ledarverktyg som du kan ha nytta av i framtiden.

Du behöver inte ha varit lägerledare tidigare, du kommer att få delta i vår ledarutbildning som är 6 – 7 april i Stockholm, som är obligatorisk. Men du behöver vara medlem i Unga Hörselskadade, medlemskapet kostar ingenting, samt visa upp ett aktuellt utdrag ur belastningsregistret.

Ansök senast den 10 mars 2024 kl 23.50. 

Dessa läger söker ledare

Språkresa till England (14 – 17 år)
Datum: 15 – 29 Juni
Var ungdomsledare på Språkresan i England. Språkresan är ett samarbete med DHB.
Läs mer om språkresan här

Teckenspråksveckan (15 – 30 år)
Datum: 23 – 30 juni (v.26)
Upplev sommaren i Leksand och teckenspråket.
Läs mer om teckenspråksveckan här

Barnläger på Vässarö (7 – 12 år) och Ungdomsläger på Vässarö (13 – 18 år)
Datum: 1 – 7 Juli (v.27)
Lev en ute en vecka skärgården och utforska Vässarö, segla, paddla och känn sommaren i skärgården.
Läs mer om Barnläger på Vässarö här /
Läs mer om Ungdomsläger på Vässarö här

Sommarläger på Gotland (HiSUS)
Datum: 25 – 29 juni (v. 26)

Miniläger (HiSUS)
Någon gång i höst.