Teckenspråkscirklar

Foto: Nic Rosenau, Unsplash

Publicerat: 21 september 2021
Kansliet

Snart börjar höstens teckenspråkcirklar, där kan du träffa andra UH medlemmar och få lära dig teckenspråk via zoom. Det spelar ingen roll om du inte kan teckenspråk just nu eller redan kan en del teckenspråk. Det kommer finnas en nybörjarcirkel och en fortsättningscirkel. Häng med du också! Du som är förälder till medlem i UH kan också lära dig teckenspråk!

Höstens första aktivitet är igång och vi har fortfarande plaster kvar till våra teckenspråkscirklar!

Vid 5 tillfällen har du som medlem möjlighet att lära känna teckenspråket eller fördjupa dina kunskaper i teckenspråk. Teckenspråkscirkeln håller på 1 – 1 ½ timme per tillfälle och är på distans på Zoom. Det är helt gratis för dig som medlem att delta.

Lova Nyman håller i nybörjarcirkeln och Behnam Arya håller i fortsättningscirkeln. De är både mycket kunniga inom teckenspråk och har undervisat i teckenspråk tidigare på UH:s läger.

Nybörjarpass 18.30 – 20.00
Vilka Onsdagar: 22 september, 29 september, 6 oktober, 13 oktober och 20 oktober

Fortsättningspass 20.00 – 21.00
Vilka Onsdagar: 15 september, 22 september, 29 september, 6 oktober och 13 oktober